Crohnova choroba

Dobry den obracim se na sas s prosbou. Moji dvanactilete dceri byla nedavno zjistena Crohnova choroba. Jsem z toho zoufala. Bylo mi lékarkou receno, ze nemuze vlákninu a nic blizsiho. Jenze jak zjistuji, vláknina je v podstate v kazde zdrave potravine – zelenine, ovoci… Nechci davat dceri pouze bile pecivo. Existuje nejaka „zlata stredni cesta“ aby ji streva zustaly v klidu a ona mohla i normalne zit a jist zdrave? Budu rada za jakoukoli radu. Na internetu jsou protichudne informace a ja bych se radsi zeptala primo odborníka. Dekuji moc za jakoukoli radu. Hana V.

Dobrý den, paní Hano. Děkuji za dotaz! Naprosto rozumím Vaší situaci i pocitu zoufalství ohledně informačního chaosu o této nemoci. Nejprve je třeba si uvědomit, že Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění sliznice trávicího traktu, přetrvávající po zbytek dceřina života.

Příčina jeho vzniku není známá. Podle současných poznatků medicíny vede k jeho vzniku kombinace mnoha faktorů (genetické předpoklady, stres, kouření, nadměrná konzumace alkoholu, Mycobacterium paratubeculosis a toxiny bakterií žijících ve střevě apod.).

Při průběhu onemocnění se střídají fáze relapsu (zhoršení) a remise (klidového stavu). Nemoc se projevuje zejména bolestmi břicha a průjmy, které jsou doprovázeny nechutenstvím, anémií, snížením tělesné hmotnosti, teplotami. Nemoc probíhá u každého individuálně, proto je vždy třeba také individuálně řešit stravovací režim. Pokud je dcera v akutní fázi onemocnění, je třeba striktně dodržovat tzv. šetřící, neboli bezezbytkovou dietu, tedy opravdu vyloučit vše, co vlákninu ve vyšší míře obsahuje. Pokud akutní projevy nemoci takto „podchytíte“, je třeba postupně zjistit a odzkoušet, které potraviny dceři problémy způsobují, a které naopak nikoli. Z našich zkušeností je to u každého pacienta opravdu velice individuální a nelze tudíž pouze na základě Vašeho dotazu jednoznačně odpovědět.

Doporučuji sjednat si schůzku s naším terapeutem, který Vám i dceři vše vysvětlí a přizpůsobí stravování tak, aby bylo jednak zdravé a pestré, a jednak aby respektovalo hladký průběh nemoci.

Přeji mnoho štěstí! S pozdravem MUDr. Rastislav Roško