Keto dieta

Zdravím vás. Můj dotaz je ohledně keto diety. Všude o ní píšou a je teď hodně populární. Opravdu je zdraví bezpečná a nehrozí jojo efekt? Chci se zbavit poporodních kil, ale nechce se mi vynechat pečivo a ovoce, které miluju. Muj problém je taky čas – potřebuji něco co mi nezabere moc času, proto mě keto dieta zaujala. Děkuji za odpověď!

Dobrý den. Děkuji za dotaz. Pokud jde o tento typ stravování, je třeba zvážit mnoho aspektů. Důležitý je především zdravotní stav jedince, celková váha, věk, pohybový režim, genetické predispozice pro civilizační onemocnění a další. Než se do takového způsobu stravování kdokoli pustí, mělo by být provedeno komplexní biochemické vyšetření krve, na základě kterého lze posoudit jeho vhodnost či nevhodnost. Jednoznačně ale existují méně radikální stravovací postupy, které vedou k dlouhodobému a trvalému snížení váhy, aniž byste musela hladovět nebo držet takto radikální způsob stravování.

Obzvlášť pokud máte ráda potraviny, které zmiňujete, nevidím jediný důvod pro zahájení tohoto typu stravování. Je třeba si také uvědomit, že strava by nám měla přinášet radost. Proto jednoznačně doporučuji zvolit racionální stravování, které bude přizpůsobeno přímo Vaším chuťovým i časovým možnostem.

Přeji hezký den, Ing. Petra Brodíková